Nordic Walking to fantastyczna forma ruchu dla każdego. Powstała w latach 20-tych XX w. w Finlandii jako rodzaj treningu dla narciarzy biegowych.
Chód z użyciem kijów angażuje wszystkie mięśnie ciała, co sprawia że wydatek energetyczny takiego wysiłku jest znacznie większy w porównaniu ze zwykłym chodem. Dzięki temu Nordic Walking w połączeniu z dietą sprawdza się podczas odchudzania. Ta forma ruchu jest szczególnie polecana dla osób z dużą nadwagą oraz z problemami ortopedycznymi (np. zwyrodnienia stawów), gdyż umożliwia trening z jednoczesnym odciążeniem powierzchni stawowych. Dzięki aktywnej pracy mięśni całego ciała Nordic Walking wpływa na poprawę wydolności oraz stanowi profilaktykę chorób układu krążenia. NW jest także zalecany jako wspomaganie leczenia nadciśnienia tętniczego pierwszego stopnia. Regularne spacery z kijami pozwolą zwiększyć zakres ruchu w stawach (szczególnie obręczy barkowej) oraz wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie. Nordic Walking wymusza utrzymywanie prostych, wyciągniętych pleców w trakcie wysiłku. Dzięki temu mięśnie grzbietu utrzymują prawidłowy tonus także po zakończeniu treningu, co poprawia wygląd sylwetki i zapobiega bólom pleców.
Jednak by osiągnąć te wszystkie cele niezbędna jest ODPOWIEDNIA TECHNIKA CHODU z kijami. Błędy w technice grożą powstaniem kontuzji i zespołów przeciążeniowych, szczególnie stawów nadgarstkowych oraz generują powstawanie przykurczy mięśni.
Nordic Walking można uprawiać na trzech poziomach aktywności : zdrowotnym, fitness i sportowym. Różnią się one celem oraz intensywnością.
Etap zdrowotny polecany jest dla osób które chcą poprawić swoją kondycję, zrzucić kilka zbędnych kilogramów oraz dla osób po zawałach i po operacjach.
Drugi poziom przeznaczony jest dla tych, którzy chcą zwiększyć swoją wytrzymałość. Trening na tym etapie jest urozmaiceniem oraz alternatywą dla ćwiczeń na siłowni i w klubach fitness. Ćwicząc na tym etapie możemy podnieść swoją wydolność oraz budować masę mięśniową. Trzeci poziom, oprócz największej intensywności charakteryzuje urozmaicenie techniki poprzez wprowadzenie biegu, skoków, przyspieszeń, a także w miarę możliwości chód oraz bieg pod górę.
Wszystkich zainteresowanych profesjonalnym treningiem oraz nauką prawidłowego chodu z kijami, opartego na biomechanicznym chodzie zapraszamy na instruktaż i zajęcia w terenie.