Trening słuchowy Johansena J-IAS

Terapia dla młodzieży i dorosłych z trudnościami w słuchaniu, mówieniu i pisaniu.
Jej twórcą jest  dr Kjeld Johansen - duński nauczyciel i psycholog,  dyrektor Bałtyckiego Laboratorium Badań Nad Dysleksją  ( www.dyslexia-lab.dk). W swojej pracy Johansen oparł się  na doświadczeniach Christiana A. Volfa.

Pracujemy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi:
- z opóźnionym rozwojem mowy,
- z dysleksją,
- z ADHD,
- z zaburzeniami koncentracji,
- z zaburzeniami uwagi słuchowej,
- z zaburzeniami percepcji słuchowej,
- z trudnościami w zrozumieniu i zapamiętaniu instrukcji, poleceń,
- z osobami z porażeniem mózgowym,
- z osobami, które wykazują nadwrażliwość na dźwięki,
- z osobami z zespołem Downa, z autyzmem.

Szacuje się, że co najmniej u połowy dzieci z rozpoznanymi trudnościami w uczeniu się, dysleksją, zespołem zaburzeń uwagi i zachowania występują zaburzenia przetwarzania słuchowego. W wielu przypadkach w tej grupie dzieci to właśnie trudności słuchowe są przyczyną opóźnień w nauce, trudności w czytaniu i pisaniu czy zaburzeń zachowania.

Pośród innych metod popularnych w Polsce, które proponują standardowy program terapii wyróżnia ją stosowanie indywidualnego, dostosowanego do potrzeb dziecka programu stymulacji słuchowej.

Zaletą metody Indywidualnej Stymulacji Słuchu Johansena jest:
-  jej dostępność dla osób mieszkających daleko od dużych ośrodków, gdyż ma miejsce w domu dziecka,
-  odbywa się w przyjaznym, bezpiecznym, domowym otoczeniu, co jest istotne dla wielu dzieci np. z autyzmem
-  w trakcje stymulacji Johansena IAS nie ma konieczności rezygnowania z innych form terapii, jakimi objęte jest dziecko w tym samym czasie.

Diagnoza w Indywidualnej Stymulacji Słuchu Johansena opiera się na wywiadzie, obserwacji klinicznej, badaniu audiometrii tonalnej oraz testach mowy utrudnionej (w tym teście dychotycznym) - istotnych dla procesu uczenia się aspektów prawidłowego przetwarzania bodźców słuchowych.

Program terapeutyczny w formie indywidualnie filtrowanej muzyki instrumentalnej nagrywany jest na płyty CD. Dziecko otrzymuje płytę do domu i słucha jej codziennie przez 10 minut przez słuchawki. Postępy terapii kontrolowane są co 4 do 8 tygodni (zależnie od wieku), za każdym razem dziecko otrzymuje nową specjalnie dla niego przygotowaną płytę CD z programem terapeutycznym. Program stymulacji trwa 6-10 miesięcy.

Treningi psychologiczne

Trening asertywności

Asertywność czyli wyrażanie własnego zdania, uczuć czy też myśli w sposób nie naruszający wolności psychicznej osób pozostających w naszym otoczeniu;). To właśnie odpowiednie kształtowanie takich umiejętności byłoby przedmiotem warsztatów. Przedstawię państwu założenia teoretyczne oraz przećwiczymy wiedzę w praktyce (scenki). Czas trwania szkolenia- jeden lub dwa dni po kilka godzin dziennie, grupowo, realizowane w weekendy.

Trening relaksacji

Zajęcia prowadzone w grupach od trzech do pięciu osób. Zadaniem jest nauczenie uczestników technik relaksacyjnych (oddychanie przeponowe, trening autogenny Shultza, relaksacja metodą Jacobsona) w okresie około 3-4 miesięcy (spotkania raz w tygodniu).

Szybkie uczenie się

Tego typu zajęcia skierowane są głównie do dzieci oraz młodzieży i miałyby na celu poprawę procesu uczenia się. W skrócie program obejmuje: podstawowe informacje o pamięci (rodzaje oraz sposób działania), ćwiczenia poprawiające koncentrację, metody szybkiego czytania, techniki oraz sztuczki szybkiego zapamiętywania, naturalne środki usprawniające pamięć (suplementy diety). Zajęcia w charakterze warsztatowym (jeden lub dwa dni po kilka godzin dziennie, grupowo). Realizowane w weekendy.

Organizacja czasu

Te zajęcia są odpowiednikiem powyższych, jednak ich targetem są osoby dorosłe. Nie będziemy więc skupiać się na umiejętnościach typowo szkolnych. Zamiast tego, akcent zostanie położony na: umiejętne formułowanie celów, oraz rozliczanie się ze zrealizowanych zadań, koncentracja, oddechowe techniki relaksacji i szybkiego rozluźniania, ustalanie priorytetów, organizację zadań (sposoby, narzędzia), koncentrację na wydarzeniach „tu i teraz”, planowanie czasu, naturalne środki poprawiające zdolności poznawcze. Zajęcia w charakterze warsztatowym (jeden lub dwa dni po kilka godzin dziennie, grupowo). Realizowane w weekendy.


Jakub Kuchnio

Zdrowy kręgosłup

Zajęcia dla osób:

Cierpiących z powodu nawracających bólów kręgosłupa wykonujących obciążającą kręgosłup pracęz niedostatkiem aktywności fizycznej.

Ból kręgosłupa jest znany prawie każdemu z nas. Jego przyczyną jest przeciążenie tkanek otaczających kręgosłup, dysfunkcja samych stawów kręgosłupa, a także osłabienie gorsetu mięśniowego i niedostateczna elastyczność mięśni. Problem bólu kręgosłupa dotyka przede wszystkim ludzi, którzy poprzez swoją pracę  i tryb życia nadmiernie obciążają tę strukturę.

Ból może mieć charakter ostry lub przewlekły. Ostry wymaga specjalistycznego postępowania, wiąże się z unieruchomieniem oraz zwolnieniem lekarskim. Ból przewlekły jest bardzo uciążliwy, utrudnia codzienne funkcjonowanie, obciąża psychikę i zniekształca sylwetkę.

Najczęstszą formą rehabilitacjizalecaną dla tego rodzaju schorzenia są zabiegi fizykalne (laser, elektroterapia), na które pacjent czeka kilka miesięcy. Seria zabiegów zmniejsza lub likwiduje ból, ale nie wpływa na przyczynę. W rezultacie pojawienie się kolejnego incydentu bólowego jest kwestią czasu.

Skutecznym sposobem walki w bólem kręgosłupa jest ruch dawkowany systematycznie i precyzyjnie. Nie powinny to być zwykłe ćwiczenia gimnastyczne, gdyż wiele z nich jest przeznaczonych dla osób zdrowych, bez dysfunkcji w obrębie pleców. System ćwiczeń przeznaczonych dla osób bólowych bierze pod uwagę specyfikę dysfunkcji. Ruch musi być wykonywany w bezpiecznych izolowanych pozycjach, które odciążają powierzchnie stawowe. Wzmacnianie powinno dotyczyć konkretnych mięśni, które stabilizują kręgosłup, tzw. głęboki gorset mięśniowy. Ruch usprawnia przepływ krwi przez tkanki, dzięki temu usuwane są z nich drażniące zakończenia nerwowe substancje nagromadzone podczas długotrwałego asymetrycznego napinania mięśni, np. podczas wielogodzinnej siedzącej pracy. Oprócz regularnych ćwiczeń niezbędna jest także prawidłowa ergonomia ruchów. Należy nauczyć się w jaki sposób dostosować swoją pracę, sprzęt i otoczenie w którym pracujemy do naszych psychofizycznych możliwości. Przestrzeganie tych zasad oraz systematyczna praca nad naszym ciałem są w podstawą w walce z bólem kręgosłupa.

Pilates w ciąży

Ciąża jest dużym wyzwaniem dla organizmu Mamy. Zmieniają się warunki pracy mięśni oraz stawów, co może powodować dolegliwości bólowe. Niektóre tkanki naszego ciała przykurczają się, a niektóre ulegają nadmiernemu rozciąganiu. Niestety te zmiany nie zanikają po porodzie, zniekształcają sylwetkę i są źródłem bólu. Poprzez odpowiednio dawkowany ruch można zapobiec tym nieprzyjemnym objawom.

Ćwiczenia oparte o metodę Pilates są bezpieczne dla każdego, także dla kobiet w ciąży. Specjalny zestaw ćwiczeń opracowany przez fizjoterapeutów we współpracy  z lekarzem ginekologiem pozwoli zapobiec dolegliwościom ciążowym, takim jak ból kręgosłupa, obrzęki oraz zmniejszy prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań takich jak nietrzymanie moczu. Zajęcia pomogą utrzymać odpowiednie napięcie mięśni, co zapobiega garbieniu się sylwetki oraz powstawaniu rozstępów lub też zmniejszy ich rozmiar.

Zajęcia odbywają się w kameralnych grupach, przy muzyce, gdzie możliwe jest nawiązanie nowych, ciekawych znajomości. Pośród kobiet, które przeżywają ten szczególny czas będziesz czuć się swobodnie i na luzie.

Pilates

To system ponad 500 ćwiczeń stworzonych przez Josepha Pilatesa. Opracował on trening całego ciała, uwzględniający przede wszystkim mięśnie leżące głęboko w ciele, odpowiadające za stabilizację stawów. Ćwiczenia metody pilates czerpią inspirację z jogi, baletu oraz ćwiczeń siłowych.

Charakterystyczne dla tej metody są precyzyjne i powolne ruchy, wymagające od ćwiczącego koncentracji oraz skupienia. Dzięki temu zwiększa się częstotliwość pobudzeń docierających do mięśni, a samo napięcie mięśni jest mocniejsze i trwa dłużej. Najważniejsza jest tu jakość wykonywania ruchów oraz synchronizacja z oddechem.

Pilates to ćwiczenia dla osób, które chcą jeszcze mocniej popracować nad swoim ciałem i szukają ciekawej formy ruchu oraz dla tych, którzy długo się nie ruszali i chcą skutecznie, ale nie gwałtownie wzmocnić swoją sprawność fizyczną. Pilates jest niezwykle bezpieczną formą ruchu, mogą z niej korzystać kobiety w ciąży, osoby starsze, z nadwagą i otyłością. Autor tej metody stosował ją wśród chorych hospitalizowanyh z powodu epidemii grypy w 1918r., co przyspieszyło ich powrót do zdrowia. Dziś metoda J.Pilatesa stosowana jest także w profilaktyce i rehabilitacji urazów.

Korzyści, które daje pilates:

  • zwiększa elastyczność ciała, relaksuje i rozciąga mięśnie
  • stymuluje propriorecepcję i zwiększa świadomość ciała
  • poprawia koordynacje nerwowo-mięśniową
  • symetrycznie wzmacnia mięśnie, szczególnie brzucha, grzbietu i miednicy
  • trenuje równowagę
  • prostuje i wysmukla sylwetkę
  • sprawia, że chód staje się lekki i „taneczny”

W ASQ Rehabilitacja proponujemy Państwu zajęcia wg metody Pilates. Odbywają się one w niewielkich grupach, przy spokojnej muzyce. Chętnych do wspólnych ćwiczeń prosimy o kontakt. Dni i godziny zajęć do uzgodnienia.

Kinesiology Taping – Nowoczesna metoda rehabilitacji

Kinesiology Taping to nowatorska metoda rehabilitacji stworzona na początku lat 70-tych w Japonii przez dr Kenzo Kase. Do Europy dotarła w roku 1998, a do Polski w 2004r. Kinesiology Taping to terapia łącząca elementy medycyny europejskiej i dalekowschodniej, gdzie leczy się pacjenta, a nie chorobę.

Istotą tej metody terapeutycznej jest oddziaływanie na organizm różnymi czynnikami mechanicznymi w celu wywołania pożądanych zmian. Wykorzystywany jest do tego specjalny plaster (tape) o właściwościach zbliżonych do ludzkiej skóry. Miejscem aplikacji jest skóra, zawierająca ogromną liczbę receptorów dotykowych, bólowych, zakończeń nerwowych oraz receptorów tzw. czucia głębokiego. Plaster oddziałuje na receptory, które przesyłają pobudzenie do mózgu, ten z kolei wysyła informację zwrotną do miejsca aplikacji.

Efektem tego jest, np. zmniejszenie nadmiernego, uciążliwego napięcia mięśni. Dzięki dużej elastyczności, plaster „unosi” skórę oraz tkanki znajdujące się pod nią. Usprawnia to krążenie, wspomaga funkcje mięśni, zwiększa zakres ruchu, daje poczucie stabilności w stawie.

Poprzez zmniejszenie nacisku na receptory bólowe oraz aktywację endogennego systemu znieczulania metoda ta znajduje zastosowanie w zmniejszaniu bólu. Odpowiednia aplikacja plastra w okolicy węzłów chłonnych wspomaga usuwanie obrzęków i zastoin limfatycznych.

Tradycyjny Taping, wykorzystujący sztywne plastry powoduje funkcjonalne unieruchomienie stawów, ogranicza przepływ krwi i chłonki oraz uciska mięśnie, co hamuje ich naturalny proces samoleczenia. Kinesiology Taping nie ogranicza ruchomości, nie powoduje zastojów krążeniowych, przez co wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek. Aplikację plastra poprzedza wnikliwe badanie oraz rozmowa z pacjentem.

Tape może być noszony stale przez kilka dni, co umożliwia oddziaływanie terapii przez 24 godziny na dobę. Nie powoduje negatywnych odczuć skórnych, jest hipoalergiczny. Może być wykorzystywany w następujących przypadkach:

  • bóle kręgosłupa różnego pochodzenia;
  • bóle kolan (dolegliwości ze strony stawu rzepkowo-udowego, rekonstrukcja więzadeł);
  • okieć tenisisty, golfisty;
  • urazy sportowe świeże i przewlekłe;
  • dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa;
  • niestabilność stawów;
  • obrzęki, wskazania do drenażu limfatycznego;
  • złamania, urazy żeber;
  • blizny i zwłóknienia ograniczające ruchomość;
  • wspomaganie laktacji;
  • korekcja wad postawy, wad stóp;

Kinesiology Taping jest metodą, którą można stosować zarówno u dorosłych jak i dzieci, u osób ze schorzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi oraz u każdego kto wymaga takiej właśnie interwencji.

Ewelina Olszewska
Fizjoterapeuta

Gimnastyka po porodzie

W gabinecie ASQ Rehabilitacja prowadzimy zajęcia ruchowe dla kobiet po porodzie. Ćwiczymy w kameralnych 2-4 osobowych grupach.

Na zajęciach wzmacniamy mięśnie, które w czasie ciąży uległy rozciągnięciu i osłabieniu, pracujemy nad rozluźnieniem tych partii ciała, które są zbyt napięte. Program ćwiczeń zawiera elementy takich systemów jak joga, pilastes, ćwiczenia siłowe i aerobowe. Szczególną uwagę poświęcamy profilaktyce i leczeniu bólu kręgosłupa oraz pracy nad mięśniami dna miednicy, co zapobiega nietrzymaniu moczu.

Bardzo ważnym elementem naszych zajęć jest odzyskanie kondycji i figury sprzed ciąży. W końcu bycie Mamą wymaga sprawności fizycznej i dobrego samopoczucia.

Zajęcia w grupie sprzyjają wzajemnej motywacji, a także pomagają pozbyć się skutków stresu, który towarzyszy temu szczególnemu okresowi życia. Zacząć można już od szóstego tygodnia po porodzie. Ćwiczenia dobieramy w zależności od rodzaju porodu, powikłań porodu i połogu oraz indywidualnych potrzeb. Ruszamy się przy muzyce, mamy do dyspozycji różne przybory, m.in. piłki, taśmy, poduszki rehabilitacyjne.

Ta godzina ćwiczeń jest dla Ciebie!!!

Dla Mam i niemowląt

Gimnastyka dla Mam i niemowląt to zajęcia dzięki którym odzyskasz formę i sprawność sprzed ciąży. Opieka nad maluchem nie musi wiązać się z zaniedbywaniem własnego ciała. Wręcz przeciwnie! Jako Mama potrzebujesz dobrej kondycji, aby podołać nowym wyzwaniom. Jeśli nie masz z kim zostawić swojego dziecka, a jednak zależy Ci na aktywnym trybie życia zapraszamy Cię na zajęcia, na które możesz przyjść razem z maluszkiem. Dziecko bierze udział w ćwiczeniach razem z Mamą, co stymuluje jego rozwój fizyczny i emocjonalny. Mama wzmacnia swoje ciało, szczególnie brzuch, plecy i ramiona oraz pracuje nad spalaniem tkanki tłuszczowej. Program zajęć zawiera ćwiczenia, w których dziecko wykorzystywane jest jako dodatkowe obciążenie, a także ćwiczenia, które Mama wykonuje sama, nie tracąc wzrokowego i dotykowego kontaktu z dzieckiem.

Proponowany przez nas trening ma sprawiać przyjemność Tobie i dziecku, umacniać więź rodzicielską, pomagając przy tym wrócić do figury sprzed ciąży. Jeśli jednak dziecko jest senne i nie ma ochoty na udział w zajęciach Mama może je położyć w ciepłym pokoju, który znajduje się w zasięgu wzroku i słuchu Mamy.

Zapraszamy Mamy z dziećmi w wieku od 6 tygodni do 10 miesięcy. Udział w takich zajęciach jest okazją dla Mam do nawiązania nowych znajomości, a dziecku zapewnia kontakt z rówieśnikami.


  

Responsive Free Joomla template by L.THEME