Zdrowy kręgosłup

Zajęcia dla osób:

Cierpiących z powodu nawracających bólów kręgosłupa wykonujących obciążającą kręgosłup pracęz niedostatkiem aktywności fizycznej.

Ból kręgosłupa jest znany prawie każdemu z nas. Jego przyczyną jest przeciążenie tkanek otaczających kręgosłup, dysfunkcja samych stawów kręgosłupa, a także osłabienie gorsetu mięśniowego i niedostateczna elastyczność mięśni. Problem bólu kręgosłupa dotyka przede wszystkim ludzi, którzy poprzez swoją pracę  i tryb życia nadmiernie obciążają tę strukturę.

Ból może mieć charakter ostry lub przewlekły. Ostry wymaga specjalistycznego postępowania, wiąże się z unieruchomieniem oraz zwolnieniem lekarskim. Ból przewlekły jest bardzo uciążliwy, utrudnia codzienne funkcjonowanie, obciąża psychikę i zniekształca sylwetkę.

Najczęstszą formą rehabilitacjizalecaną dla tego rodzaju schorzenia są zabiegi fizykalne (laser, elektroterapia), na które pacjent czeka kilka miesięcy. Seria zabiegów zmniejsza lub likwiduje ból, ale nie wpływa na przyczynę. W rezultacie pojawienie się kolejnego incydentu bólowego jest kwestią czasu.

Skutecznym sposobem walki w bólem kręgosłupa jest ruch dawkowany systematycznie i precyzyjnie. Nie powinny to być zwykłe ćwiczenia gimnastyczne, gdyż wiele z nich jest przeznaczonych dla osób zdrowych, bez dysfunkcji w obrębie pleców. System ćwiczeń przeznaczonych dla osób bólowych bierze pod uwagę specyfikę dysfunkcji. Ruch musi być wykonywany w bezpiecznych izolowanych pozycjach, które odciążają powierzchnie stawowe. Wzmacnianie powinno dotyczyć konkretnych mięśni, które stabilizują kręgosłup, tzw. głęboki gorset mięśniowy. Ruch usprawnia przepływ krwi przez tkanki, dzięki temu usuwane są z nich drażniące zakończenia nerwowe substancje nagromadzone podczas długotrwałego asymetrycznego napinania mięśni, np. podczas wielogodzinnej siedzącej pracy. Oprócz regularnych ćwiczeń niezbędna jest także prawidłowa ergonomia ruchów. Należy nauczyć się w jaki sposób dostosować swoją pracę, sprzęt i otoczenie w którym pracujemy do naszych psychofizycznych możliwości. Przestrzeganie tych zasad oraz systematyczna praca nad naszym ciałem są w podstawą w walce z bólem kręgosłupa.


  

Responsive Free Joomla template by L.THEME