Kinesiology Taping

Kinesiology Taping to nowatorska metoda rehabilitacji stworzona na początku lat 70-tych w Japonii przez dr Kenzo Kase. Do Europy dotarła w roku 1998, a do Polski w 2004r. Kinesiology Taping to terapia łącząca elementy medycyny europejskiej i dalekowschodniej, gdzie leczy się pacjenta, a nie chorobę.

Istotą tej metody terapeutycznej jest oddziaływanie na organizm różnymi czynnikami mechanicznymi w celu wywołania pożądanych zmian. Wykorzystywany jest do tego specjalny plaster (tape) o właściwościach zbliżonych do ludzkiej skóry. Miejscem aplikacji jest skóra, zawierająca ogromną liczbę receptorów dotykowych, bólowych, zakończeń nerwowych oraz receptorów tzw. czucia głębokiego. Plaster oddziałuje na receptory, które przesyłają pobudzenie do mózgu, ten z kolei wysyła informację zwrotną do miejsca aplikacji.

Efektem tego jest, np. zmniejszenie nadmiernego, uciążliwego napięcia mięśni. Dzięki dużej elastyczności, plaster „unosi” skórę oraz tkanki znajdujące się pod nią. Usprawnia to krążenie, wspomaga funkcje mięśni, zwiększa zakres ruchu, daje poczucie stabilności w stawie.

Poprzez zmniejszenie nacisku na receptory bólowe oraz aktywację endogennego systemu znieczulania metoda ta znajduje zastosowanie w zmniejszaniu bólu. Odpowiednia aplikacja plastra w okolicy węzłów chłonnych wspomaga usuwanie obrzęków i zastoin limfatycznych.

Tradycyjny Taping, wykorzystujący sztywne plastry powoduje funkcjonalne unieruchomienie stawów, ogranicza przepływ krwi i chłonki oraz uciska mięśnie, co hamuje ich naturalny proces samoleczenia. Kinesiology Taping nie ogranicza ruchomości, nie powoduje zastojów krążeniowych, przez co wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek. Aplikację plastra poprzedza wnikliwe badanie oraz rozmowa z pacjentem.

Tape może być noszony stale przez kilka dni, co umożliwia oddziaływanie terapii przez 24 godziny na dobę. Nie powoduje negatywnych odczuć skórnych, jest hipoalergiczny. Może być wykorzystywany w następujących przypadkach:

  • bóle kręgosłupa różnego pochodzenia;
  • bóle kolan (dolegliwości ze strony stawu rzepkowo-udowego, rekonstrukcja więzadeł);
  • okieć tenisisty, golfisty;
  • urazy sportowe świeże i przewlekłe;
  • dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa;
  • niestabilność stawów;
  • obrzęki, wskazania do drenażu limfatycznego;
  • złamania, urazy żeber;
  • blizny i zwłóknienia ograniczające ruchomość;
  • wspomaganie laktacji;
  • korekcja wad postawy, wad stóp;


Kinesiology Taping jest metodą, którą można stosować zarówno u dorosłych jak i dzieci, u osób ze schorzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi oraz u każdego kto wymaga takiej właśnie interwencji.

Ewelina Olszewska
Fizjoterapeuta

Treningi psychologiczne

Zajęcia w ramach psychologii sportu obejmują:
    • techniki samodzielnej, szybkiej relaksacji / mobilizacji (umiejętne oddychanie – wyciszanie bądź pobudzanie organizmu)
    • treningi relaksacyjne (trening autogenny Shultza, relaksacja metodą Jacobsona)
    • diagnoza oraz trening umiejętności psychomotorycznych (czas reakcji prostej i złożonej, orientacja w przestrzeni)
    • motywacja w sporcie (wyznaczanie celów, odpowiednie formułowanie celów)
    • odporność psychiczna sportowca (diagnoza i trening)

Przygotowanie do sezonu

Każda pora roku to dobry czas, aby przygotować swój organizm do zwiększonej aktywności fizycznej. Nie ma znaczenia czy jest to sezon narciarski, start w półmaratonie czy tygodniowa wędrówka po górach. Do każdego natężonego wysiłku należy się wcześniej odpowiednio dostosować. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć oferujemy Państwu wsparcie w przygotowaniu do okresu wzmożonego wysiłku. Optymalny czas rozpoczęcia treningu zależy od wielu zmiennych, m.in. aktualnego poziomu sprawności, wieku, płci, rodzaju podejmowanego wysiłku, wcześniejszych kontuzji, doświadczeń związanych z daną aktywnością. Trening przygotowujący powinien zawierać:

  • ćwiczenia siłowe wzmacniające partie mięśni, które będą szczególnie narażone na wysiłek i przeciążenie
  • ćwiczenia funkcjonalne z elementami techniki, przygotowujące do określonego wzorca ruchu
  • stretching, który umożliwi wykonywanie ruchów w pełnym zakresie oraz uelastyczni mięśnie, ścięgna i więzadła
  • elementy treningu wydolnościowego
  • instruktaż dotyczący odżywiania i nawadniania organizmu
  • instruktaż dotyczący przeprowadzenia samodzielnej rozgrzewki

Dobre przygotowanie to połowa sukcesu. Radość i dobre samopoczucie jakie towarzyszą wysiłkowi fizycznemu będą pełne jeśli zakończymy go bez kontuzji. Większość urazów jakich doznajemy podczas aktywności sportowej wynika ze złej oceny naszych umiejętności. Bądźmy więc pewni, że zrobiliśmy wszystko, aby w pełni przygotować się do wysiłku.

Terapia urazów powstałych podczas aktywności sportowej

Regularna aktywność fizyczna jest korzystna dla naszego organizmu, wie o tym coraz więcej osób i rozwija swoją sprawność poprzez różne formy ruchu. Korzystanie ze sportu, zarówno na poziomie amatorskim jak i zawodniczym pociąga za sobą ryzyko kontuzji. Są to urazy lub mikrourazy, które nabywamy z różnych powodów, m.in. niedopasowany sprzęt, zbyt duże obciążenia, źle opracowany trening, braki w technice wykonywanych ruchów.

Kontuzja może być na tyle poważna, że zmusza nas do zaprzestania treningów na pewien czas. Zdarza się również tak, że nie przypominamy sobie momentu urazu, a objawy pojawiają się bez konkretnej przyczyny, np. ból bocznej części kolana pojawiający się w czasie biegu. Dolegliwości, które odczuwamy w trakcie lub po treningu są czasem zbyt delikatne, aby budziły niepokój. Jednak brak reakcji z naszej strony może doprowadzić do nawarstwiania się objawów i poważniejszych komplikacji. Prowadząc aktywny styl życia powinniśmy nauczyć się słuchać własnego ciała i często, lecz rozsądnie dawkować wysiłek fizyczny.

W ASQ propagujemy profilaktykę prozdrowotną oraz dbamy o zdrowie i wyniki naszych pacjentów. Problemy, z którymi możesz się do nas zgłosić to m.in.:

  • niestabilność stawu skokowo-goleniowego, zapalenie ścięgna Achillesa, ból pięty, zespoły przeciążeniowe stopy i goleni, „paluch biegaczy”
  • urazy więzadeł stawu kolanowego, uszkodzenia łąkotek, urazy mięśnia czworogłowego, ból przedniej lub bocznej okolicy kolana, , urazy mięśni przywodzicieli i grupy kulszowo-goleniowej, kolano skoczka
  • ból stawu biodrowego, biodro trzaskające, zapalenie kaletki krętarza większego, stłuczenia stawu biodrowego i miednicy
  • niestabilność lub sztywność stawu ramiennego, urazy ścięgien pierścienia rotatorów, urazy mięśnia dwugłowego ramienia, zespół ciasnoty podbarkowej, urazy mięśnia piersiowego
  • ból bocznej, przyśrodkowej  lub tylnej okolicy stawu łokciowego, ból nadgarstka, uszkodzenia palców
  • schorzenia wieku rozwojowego związane ze sportem: jałowe martwice kości (choroba Osgood-Schlattera, Severa, Perthesa, Pannera), niestabilność rzepki, bark „małej ligi”, a także wszelkie objawy bólowe i mechaniczne występujące u Twojego dziecka
  • oraz wszystkie objawy, które budzą Twój niepokój.

Dla początkujących sportowców

Prowadzenie sportowego stylu życia jest nie tylko modne i atrakcyjne, ale także bardzo szybko staje się zdrowym uzależnieniem. To dzięki wpływowi endorfin wydzielających się podczas wysiłku, hormonów pochodnych morfiny, które wywołują doskonałe samopoczucie oraz tzw. stany euforyczne.

Rozpoczynając swoją przygodę ze sportem należy wcześniej zasięgnąć sprawdzonych informacji dotyczących:

  • form aktywności najlepszych dla danej osoby
  • charakterystyki podejmowanego wysiłku, w tym wielkości obciążeń, czasu trwania treningu, częstotliwości sesji treningowych
  • prawidłowej techniki ruchu
  • odnowy biologicznej
  • typowych kontuzji i sposobów zapobiegania
  • najczęściej popełnianych błędów
  • sposobu odżywiania i nawadniania organizmu

Jeśli chcesz zacząć aktywnie spędzać czas lub należysz już do sportowej części społeczeństwa, ale czujesz, że brak Ci pewnej wiedzy by w pełni profesjonalnie robić to co lubisz zgłoś się do nas.

Nasi specjaliści oferują:

  • ocenę predyspozycji fizycznych
  • ułożenie pełnego planu treningowego
  • wsparcie psychologiczne

Nordic Walking

Nordic Walking to fantastyczna forma ruchu dla każdego. Powstała w latach 20-tych XX w. w Finlandii jako rodzaj treningu dla narciarzy biegowych.

Chód z użyciem kijów angażuje wszystkie mięśnie ciała, co sprawia że wydatek energetyczny takiego wysiłku jest znacznie większy w porównaniu ze zwykłym chodem. Dzięki temu Nordic Walking w połączeniu z dietą sprawdza się podczas odchudzania. Ta forma ruchu jest szczególnie polecana dla osób z dużą nadwagą oraz z problemami ortopedycznymi (np. zwyrodnienia stawów), gdyż umożliwia trening z jednoczesnym odciążeniem powierzchni stawowych. Dzięki aktywnej pracy mięśni całego ciała Nordic Walking wpływa na poprawę wydolności oraz stanowi profilaktykę chorób układu krążenia. NW jest także zalecany jako wspomaganie leczenia nadciśnienia tętniczego pierwszego stopnia. Regularne spacery z kijami pozwolą zwiększyć zakres ruchu w stawach (szczególnie obręczy barkowej) oraz wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie. Nordic Walking wymusza utrzymywanie prostych, wyciągniętych pleców w trakcie wysiłku. Dzięki temu mięśnie grzbietu utrzymują prawidłowy tonus także po zakończeniu treningu, co poprawia wygląd sylwetki i zapobiega bólom pleców.
Jednak by osiągnąć te wszystkie cele niezbędna jest ODPOWIEDNIA TECHNIKA CHODU z kijami. Błędy w technice grożą powstaniem kontuzji i zespołów przeciążeniowych, szczególnie stawów nadgarstkowych oraz generują powstawanie przykurczy mięśni.
Nordic Walking można uprawiać na trzech poziomach aktywności : zdrowotnym, fitness i sportowym. Różnią się one celem oraz intensywnością.
Etap zdrowotny polecany jest dla osób które chcą  poprawić swoją kondycję, zrzucić kilka zbędnych kilogramów oraz dla osób po zawałach i po operacjach.
Drugi poziom przeznaczony jest dla tych, którzy chcą zwiększyć swoją wytrzymałość. Trening na tym etapie jest urozmaiceniem oraz alternatywą dla ćwiczeń na siłowni i w klubach fitness. Ćwicząc na tym etapie możemy podnieść swoją wydolność oraz budować masę mięśniową. Trzeci poziom, oprócz największej intensywności charakteryzuje urozmaicenie techniki poprzez wprowadzenie biegu, skoków, przyspieszeń, a także w miarę możliwości chód oraz bieg pod górę.
Wszystkich zainteresowanych profesjonalnym treningiem oraz nauką prawidłowego chodu z kijami, opartego na biomechanicznym chodzie zapraszamy na  instruktaż i zajęcia w terenie.


  

Responsive Free Joomla template by L.THEME