Kinesiology Taping to nowatorska metoda rehabilitacji stworzona na początku lat 70-tych w Japonii przez dr Kenzo Kase. Do Europy dotarła w roku 1998, a do Polski w 2004r. Kinesiology Taping to terapia łącząca elementy medycyny europejskiej i dalekowschodniej, gdzie leczy się pacjenta, a nie chorobę.
Istotą tej metody terapeutycznej jest oddziaływanie na organizm różnymi czynnikami mechanicznymi w celu wywołania pożądanych zmian. Wykorzystywany jest do tego specjalny plaster (tape) o właściwościach zbliżonych do ludzkiej skóry. Miejscem aplikacji jest skóra, zawierająca ogromną liczbę receptorów dotykowych, bólowych, zakończeń nerwowych oraz receptorów tzw. czucia głębokiego. Plaster oddziałuje na receptory, które przesyłają pobudzenie do mózgu, ten z kolei wysyła informację zwrotną do miejsca aplikacji.
Efektem tego jest, np. zmniejszenie nadmiernego, uciążliwego napięcia mięśni. Dzięki dużej elastyczności, plaster „unosi” skórę oraz tkanki znajdujące się pod nią. Usprawnia to krążenie, wspomaga funkcje mięśni, zwiększa zakres ruchu, daje poczucie stabilności w stawie.
Poprzez zmniejszenie nacisku na receptory bólowe oraz aktywację endogennego systemu znieczulania metoda ta znajduje zastosowanie w zmniejszaniu bólu. Odpowiednia aplikacja plastra w okolicy węzłów chłonnych wspomaga usuwanie obrzęków i zastoin limfatycznych.
Tradycyjny Taping, wykorzystujący sztywne plastry powoduje funkcjonalne unieruchomienie stawów, ogranicza przepływ krwi i chłonki oraz uciska mięśnie, co hamuje ich naturalny proces samoleczenia. Kinesiology Taping nie ogranicza ruchomości, nie powoduje zastojów krążeniowych, przez co wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek. Aplikację plastra poprzedza wnikliwe badanie oraz rozmowa z pacjentem.
Tape może być noszony stale przez kilka dni, co umożliwia oddziaływanie terapii przez 24 godziny na dobę. Nie powoduje negatywnych odczuć skórnych, jest hipoalergiczny. Może być wykorzystywany w następujących przypadkach:
- bóle kręgosłupa różnego pochodzenia;
- bóle kolan (dolegliwości ze strony stawu rzepkowo-udowego, rekonstrukcja więzadeł);
- okieć tenisisty, golfisty;
- urazy sportowe świeże i przewlekłe;
- dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa;
- niestabilność stawów;
- obrzęki, wskazania do drenażu limfatycznego;
- złamania, urazy żeber;
- blizny i zwłóknienia ograniczające ruchomość;
- wspomaganie laktacji;
- korekcja wad postawy, wad stóp;
Kinesiology Taping jest metodą, którą można stosować zarówno u dorosłych jak i dzieci, u osób ze schorzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi oraz u każdego kto wymaga takiej właśnie interwencji.
Ewelina Olszewska
Fizjoterapeuta